jak-rzucisz-palenie
Jak rzucić palenie

JEŚLI RZUCISZ PALENIE, ZAPOMNIJ O JEDNEJ RZECZY!

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać kiedy już uda nam się wyswobodzić ze szponów nałogu. Im szybciej je zakodujemy, tym nasze szanse na skuteczne zerwanie z nałogiem znacznie wzrosną. Bo przecież kilka tygodni, czy nawet miesięcy bez papierosa, to jeszcze nie trwały sukces.  Ba! Wieloletnia abstynencja nikotynowa też nie jest gwarantem. Niektórzy twierdzą, że trzeba się pilnować przez całe życie  i  nigdy nie usypiać swojej czujności. Jak więc skutecznie rzucić palenie?Podobno z nałogowymi palaczami jest jak z alkoholikami. Tak jak alkoholik nie powinien wracać do kieliszka, tak  palacz niech unika papierosów jak ognia. Musimy być świadomi zagrożenia jakim jest powrót do palenia, dlatego zapomnij o jednej rzeczy która zgubiła już niejednego.

Zobacz więcej porad Jak rzucić palenie.

TYLKO JEDEN PAPIEROS

To jedna z najczęstszych przyczyn powrotu do nałogu. Chwila słabości i wszystko wraca od nowa. Należy tutaj zadać sobie pytanie: dlaczego byli palacze sięgają po tego JEDNEGO PAPIEROSA, wiedząc ile kosztowało ich wypracowanie wolności od nikotyny ? Czy to kwestia słabości? Nie, to tylko złe PRZEKONANIA, które nadal mamy w głowie.

Wiele razy wspominałam w moich artykułach o tym, jak istotne jest, aby rzucić palenie nie na zasadzie CHYBIŁ TRAFIŁ, lecz świadomie, zmieniając sposób myślenia o nałogu.  Dzięki zmianie przekonań i nawyków, nie tylko łatwiej jest nam rozstać się z papierosem, ale dajemy sobie tym samym  ogromną szansę, aby nie wrócić do nałogu. A to właśnie błędne przekonania, które w nas pozostają po rozstaniu z papierosem,  pchają nas często z powrotem do ”dawnej nikotynowej miłości”.  Jakie to są najczęściej przekonania?

Palenie jest przyjemne, palenie mnie odstresuje, jeden papieros nie zaszkodzi.

To główni winowajcy! Błędy myślowe, które sprawiają, że nadal świadomie i podświadomie odbieramy palenie jako coś pozytywnego i wnoszącego wartości do naszego życia. To powoduje, że mimo, iż udało nam się zerwać z nałogiem, to nadal traktujemy papierosy jako swoją skrytą sympatię. Nie palimy, gdyż będziemy chorzy, bo wydamy kupę kasy, ale tak naprawdę nadal odbieramy to jako frajdę. Cóż, z takim podejściem nigdy nie zapomnimy o papierosach i powrót do palenia mamy gwarantowany.

JAK NALEŻY POSTRZEGAĆ NAŁÓG I PAPIEROSA?JAKIE TRZEBA WYPRACOWAĆ PRZEKONANIA?

Osobiście nie palę już 6 lat. I absolutnie nie myślę o tym, aby zapalić tego jednego, gdyż mam bardzo złe skojarzenia z paleniem. Moje przekonania na temat papierosów są negatywne i dlatego nie kusi mnie, aby po nie sięgać. Utożsamiam je z bóle fizycznym, męczarnią psychiczną, wysiłkiem jaki trzeba włożyć by z tym skończyć. Wystarczy, że o tym pomyślę i już skutecznie odpycha mnie od palenia. Wiem, że papierosy śmierdzą, wyciągają pieniądze z portfela i są trucizną. One same w sobie nie sprawiają przyjemności (jak śmierdzący dym może  być przyjemny?), lecz dają tylko takie złudzenie, w momencie, gdy już jesteśmy uzależnieni. Właśnie takie przekonania, są kluczem do sukcesu.

JAK NIE RZUCAĆ PALENIA?

Moja znajoma rzuciła palenie dzięki silnej woli i wspomagając się plastrami nikotynowymi. Była bardzo szczęśliwa, że nie pali już kilka miesięcy, tym bardziej, że wcześniej nigdy nie wytrwała tak długo bez papierosa. Kiedy zapytałam ją dlaczego postanowiła zerwać z nałogiem, odpowiedziała, że palenie jest fajne, ale szkoda jej kasy. Zbierała na wycieczkę życia i musiała zacisnąć pasa, aby zrealizować swój plan. Zaniepokoił mnie fakt, że dziewczyna powiedziała:  ”Palenie jest fajne”. Zdębiałam. Jak to fajne?- pomyślałam i od razu powiedziałam jej, że jestem przekonana, iż wróci do nałogu jak tylko zrealizuje swój cel, czyli wyjazd do Afryki.

Oburzyła się, że nie wierzę w jej wytrwałość w tym postanowieniu i zapewniała, że bardzo się mylę. Zapytałam ją wtedy, czy  można na zawsze zrezygnować  z czegoś co się lubi? Odpowiedziała, że w życiu, nie odpuściłaby sobie słodyczy. Dodałam więc, że papierosy też lubi, dlaczego więc  sądzi, że do nich nie wróci. I wtedy przyznała mi rację. Stwierdziła, że jeśli rzeczywiście ma sentyment do fajek, to prawdopodobieństwo powrotu do nałogu jest duże.  Bo człowiek nie chce tak łatwo zrezygnować  z czegoś co jest  w jego odczuciu przyjemne. Jeśli to robi, to sabotuje sam siebie. On jedno, podświadomość drugie. Taka zabawa w przepychanki. To był dzień, kiedy moja znajoma zrozumiała, jak duży wpływ mają PRZEKONANIA na nasze życie.

ZAMIERZASZ RZUCIĆ PALENIE?

ZAPAMIĘTAJ, ABY ZA WCZASU ZMIENIĆ SWOJE PRZEKONANIA DOTYCZĄCE PALENIA, TAK ABY NIGDY NIE WRÓCIĆ DO NAŁOGU. PAPIEROSY NIE SĄ ŻADNĄ PRZYJEMNOŚCIĄ!

RZUCIŁEŚ PALENIE?

JEŚLI POJAWI SIĘ W TWOJEJ GŁOWIE SILNA MYŚL, ABY ZAPALIĆ TEGO JEDYNEGO PAPIEROSA TO JEST TO DLA CIEBIE SYGNAŁ, ŻE MASZ W SOBIE PRZEKONANIA, KTÓRE CI SZKODZĄ. NAJPRAWDOPODOBNIEJ NADAL UWAŻASZ, ŻE PALENIE JEST PRZYJEMNE. CZAS TO ZMIENIĆ!

Nie istnieje coś takiego jak TYLKO TEN JEDEN PAPIEROS. Ten jeden może okazać się gwoździem do trumny i w przenośni i dosłownie.

Autor: Magdalena Feldmann-Siejek