Kalkulator kalorii kojarzony jest z odchudzaniem. O jego użyteczności przekonują się codziennie miliony sportowców: od tancerzy po kulturystów. Przy problemach z rzuceniem wagi lub jej nabraniem pomoże kalkulator kaloryczności.
Zaczynając pracę nad idealną sylwetką należy określić, ile wynosi wskaźnik BMI, czyli body mass index. Wskazuje stopień odżywienia organizmu u mężczyzn i kobiet po wprowadzeniu pomiarów wzrostu i wagi ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) idealny stosunek masy ciała do wzrostu znajduje się w granicach 18,6 do 24,9. Określenie swojego BMI jest niezmiernie istotne przed rozpoczęciem diety i treningów, albowiem przekroczenie granicy zdrowego BMI może wiązać się z niedożywieniem i nieprawidłowym metabolizmem.
Zobacz także: https://hipotekaodpodstaw.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/
Jaki kalkulator kalorii wybrać?
Kalkulator kalorii dostarcza informacji o ilości kalorii spożywanych przy każdym posiłku i w ciągu całego dnia. Nie istnieje jednak wyłącznie jeden rodzaj kalkulatora. Będąc na restrykcyjnej diecie, należy monitorować swoje ciało, posiłki, ile energii jest niezbędne, aby czuć się zdrowo i komfortowo. Do tego posłużą trzy kalkulatory.
- Kalkulator spalania kalorii. Wykazuje, ile kalorii zostaje spalonych w trakcie wykonywania danej aktywności fizycznej. Do poprawnego obliczenia niezbędna jest precyzyjna masa ciała i czas wykonanego wysiłku. Wynik pokaże pobraną z organizmu energię. Dobry kalkulator posiada listę ćwiczeń i różne poziomy zaawansowania. Pozwala oszacować, ile energii należy dostarczyć z powrotem wraz z następnym posiłkiem.
- Kalkulator zapotrzebowania kalorii. Zwany kalkulatorem BMR. Określa, ile kalorii potrzebuje ciało do prawidłowego funkcjonowania. W ten sposób można bezpiecznie planować trening oraz dietę tak, aby nie narazić się na przetrenowanie lub osłabienie. Przyjęty próg miesięcznej utraty masy ciała nie powinien przekraczać 4 kg, inaczej istnieje ryzyko efektu jojo lub niedoboru składników odżywczych.
- Kalkulator kalorii. Narzędzie dietetyków obliczające niedobory, granice kaloryczne, kaloryczność posiłków, dzienne zapotrzebowanie. Obecnie w Internecie można znaleźć mnóstwo kalkulatorów, które posiadają listę dostępnych na liście produktów, więc nie ma potrzeby sprawdzania opakowań i liczenia ich samodzielnie. Wystarczy podać wagę produktu, a kalkulator sam obliczy jego wartość kaloryczną. Istnieją także dzienniki dietetyczne i kalkulatory kalorii do pobrania na telefon.
Wady i zalety
Kalkulator kalorii pożywienia jest niezbędnym narzędziem dla osób zrzucających nadmiarowe kilogramy, jak i dla tych, którzy budują masę mięśniową. Bez szczegółowych informacji dotyczących spożywanego pokarmu, nikt nie będzie w stanie osiągnąć zamierzonych celów.
Jedyną wadą kalkulatorów pozostaje ich rozbieżność. Niestety niektóre z nich mogą nieprecyzyjnie oszacować kluczowe jednostki, jak na przykład białko, tłuszcze i węglowodany. Z tego powodu najlepiej takich pomiarów dokonywać samemu zamiast polegać na internetowych źródłach. W celu dokonania najbardziej kompleksowych pomiarów najlepiej skonsultować się z dietetykiem.
Pomimo niedokładnych rezultatów matematycznych, które mogą kłaść cień na kalkulatory online, warto z nich korzystać dla ogólnego rozeznania w tematyce dietetycznej. Bez kalkulatorów nie można utrzymać jadłospisu w granicach norm zdrowotnych podczas diety.