echo-serca
Ogólnie o zdrowiu

Na czym polega echo serca?

Badania diagnostyczne to podstawowa forma wykrywania chorób. Ich powszechne wykorzystywanie w medycynie pozwala na ocenę wyglądu narządów i stanu zdrowia. Echo serca to jedno z nich, które wykonywane jest z uwagi na problemy kardiologiczne. Zalicza się go do najpopularniejszych badań zaraz obok EKG.

Zobacz także: https://www.wypalarnia.com.pl/kalkulator-kalorii/

Echo serca – co to za badanie?

Echo serca inaczej nazywane jest badaniem USG lub echokardiograficznym. Umożliwia ono ocenę budowy serca oraz jego funkcjonowania, czyli przepływ krwi przez komory, pracę zastawek, przedsionków, dużych naczyń krwionośnych, a także określenie ruchu mięśnia sercowego. Dzięki temu pozwala na diagnostykę układu krążenia i wykrywania jego chorób. Wykorzystanie w badaniu bezpiecznych fal ultradźwiękowych daje możliwość przeprowadzania analizy nawet echa serca u kobiet w ciąży i u małych dzieci. Istnieje kilka podstawowych technik echa serca m.in. :

  • przezprzełykowe, wykonywane za pomocą cienkiej sondy umieszczanej w przełyku, określa narządy w kilku wymiarach,
  • przezklatkowe, polegające na przykładaniu do ściany klatki piersiowej głowicy USG, pokazującej obraz w kilku wymiarach i płaszczyznach,
  • kontrastowe, stosowane w celu polepszenia jakości obrazu w czasie badania, dzięki podaniu kontrastu dożylnie lub płynu zawierającego mikropęcherzyki,
  • obciążeniowe, robione po wysiłku fizycznym lub podaniu leków zwiększających zapotrzebowanie na tlen.

Co wykrywa oraz na czym polega badanie? Jak długi jest czas badania?

Aparat służący do wykonywania badań przesyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od narządów, przez co pozwalają na uzyskanie obrazu serca na monitorze. W czasie analizy pacjent leży na lewym boku, rozebrany od pasa w górę. Lekarz dodatkowo nakłada specjalny żel po którym przesuwa głowicę po ciele, uzyskując tym samym obraz narządu w kilku wymiarach. Badanie serca trwa około 15 minut, pod warunkiem, że nie występuje bardziej złożony przypadek. Diagnozowanie i monitorowanie schorzeń możliwe jest w rozwarstwieniu aorty, zapaleniu wsierdzia, wad serca, niewydolności, zapalenia mięśnia sercowego, wad zastawek, kardiomiopatii, nieprawidłowości naczyń krwionośnych odchodzących od serca.

Echo serca – wskazania do badania?

Wskazaniem do badań najczęściej są nieprawidłowości ze strony układu krążenia takie jak: szmery nad sercem, stany pooperacyjne i pozawałowe, różnorodne zaburzenia rytmu, a także omdlenia i nietolerancje wysiłkowe. Badanie także można przeprowadzać w kwestii podejrzeń wad serca lub zastawek u płodu. Dzięki temu pozwala na wczesne wykrycie i ustalenie harmonogramu leczenia dziecka jeszcze przed porodem. Określać może budowę serca, przepływ krwi oraz zmiany w tętnie. Echo jest całkowicie bezpieczne nie tylko dla kobiety, ale i dla płodu, a wykonuje się je między 19 a 24 tygodniem ciąży.

Badanie jakim jest echo serca, daje wyniki, które są dostępne zaraz po wykonaniu. Dzięki nim ocenia się kurczliwość mięśnia sercowego (braki ruchu, prawidłowe, zmniejszone ruchy) oraz wymiary struktur dużych naczyń i serca. Dodatkowo wskazuje procentowo ilość przepompowanej krwi w trakcie jednego skurczu przez narząd.