Sport to zdrowie

Zabezpieczenia odpowiedzialnego rowerzysty

Jazda na rowerze, to aktywność, która dostarcza wielu przyjemności. Jest popularną i niedrogą formą podróżowania, zwiedzania i spędzania czasu wolnego. Warto jednak przed wyruszeniem w drogę, zabezpieczyć zarówno siebie, jak i rower na kilka ewentualności, tak aby wycieczka nie zakończyła rozbitą głową, czy poobcieranymi kolanami.

Podstawowe akcesoria

Bez wątpienia najważniejsze jest dobranie kasku, to kluczowy element wyposażenia rowerzysty. Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na to, czy kask ma atest, a następnie powinno się przymierzyć kilka jego rodzajów. Nie powinien on nigdzie uciskać i nie ważyć zbyt dużo, bo może nadmiernie obciążać głowę i kark.

Do odpowiedniego doboru kasku ważne jest to, na jakie wycieczki się wybieramy. Typowy kask do jazdy miejskiej przyda się do codziennych, mało wymagających podróży, ale jeśli uprawiamy sport wyczynowy i dużo wyjeżdżamy w teren, powinniśmy dysponować kaskiem osłaniającym potylicę, a nawet rozbudowanym tak, by chronić szczękę.

Aby uniknąć bolesnych zadrapań i stłuczeń, powinniśmy zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie. Dla miłośników ekstremalnych przejażdżek wskazane są także ochraniacze na kolana.

Bezpieczne wyjście na rower, to również zabranie ze sobą rękawiczek. Dzięki nim lepiej chwyta się kierownicę, także w czasie opadów deszczu. Dzięki nim unikniemy odcisków, obtarć palców, przez co długa jazda będzie o wiele bardziej komfortowa.

Plecak

Rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, co wozimy ze sobą na plecach. Okazuje się, że tu też możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na rynku istnieją plecaki, które mają wbudowane zabezpieczenie chroniące kręgosłup. Dzięki takiemu gadżetowi, będziemy mogli mieć przy sobie cały niezbędny na wyprawie rowerowej asortyment, a jednocześnie będziemy chronieni o wiele bardziej.
Jako rowerzyści powinniśmy zadbać także o bezpieczeństwo swoich rowerów. Bywają sytuacje, w których musimy zostawić je bez opieki, choćby na chwilę. Zawsze używajmy wtedy odpowiednich zabezpieczeń. W dobrych sklepach rowerowych znajdziemy kilka rodzajów antykradzieżowych zapięć. Są to łańcuchy, U-locki, czy blokady kół. Wybierając je trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiadają odpowiedni atest i czy są poręczne, tak, aby można było zabrać je ze sobą wszędzie.

Sprzęt to nie wszystko

Należy też pamiętać, że poruszając się na rowerze stajemy się uczestnikami ruchu drogowego. Możemy zarówno ulec, jak i spowodować wypadek. Nie podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu, dlatego nawet niegroźny incydent może skończyć się dla nas nieprzyjemnościami finansowymi. Wiele firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie pakiety dla rowerzystów, które zapewnią wsparcie w sytuacjach, w których wyrządzimy komuś szkodę, bądź też ulegniemy niebezpiecznemu zdarzeniu. Możemy także ubezpieczyć rower w razie jego uszkodzenia, bądź kradzieży. Jest to opcja warta przemyślenia dla każdego odpowiedzialnego cyklisty.

Na rower powinniśmy wybierać się z głową, nie tylko ubraną w kask, ale i pełną pomysłów i wariantów, jak uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Tylko taka, nawet najbardziej emocjonująca przejażdżka ma sens – jeśli wrócimy z niej cali i zdrowi.